نظرسنجی

دومین دوره رویداد کارآفرینی مد و تک در هتل اسپیناس پالاس برگزار شد

نوشته شده توسط "مهیار ویلیانی" در تاریخ 10 شهریور 1396
دومین دوره رویداد کارآفرینی مد و تک در هتل اسپیناس پالاس برگزار شد
دومین رویداد کارآفرینی مد و تک در تاریخ 25 الی 27 مردادماه در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد.این رویداد در سال 93 در موسسه ایده پردازان خلاق آرتام (مد هنر نوآوری) صاحب امتیاز وب‌سایت خبری مدوپوشاک، با هدف حمایت از نوآوری و کارآفرینی در صنعت مد و فشن طرح ریزی شد.

از دستاوردهای این رویداد می‌توان به ایجاد فضای نوآورانه و خلاق در بین طراحان و علاقه‌مندان مد و پوشاک، کمک به تجاری‌سازی ایده‌ها، رشد کارآفرینی و اشتغال در صنعت مد و پوشاک، برقراری ارتباط بین افراد صاحب ایده با کسانی که تمایل به سرمایه‌گذاری در این حوزه دارند، پرورش ایده‌های خلاق و بکر، به‌روز سازی سیستم خرده‌فروشی پوشاک، تقویت فروش پوشاک با نشان ایرانی و حمایت از فرهنگ ایرانی اسلامی اشاره نمود.

رويداد كارآفرينى مدوتك در تلاش است تا با برگزاری مجموعه‌ای از رویدادهای علمی و آموزشی به توسعه و پیشرفت این صنعت کمک نماید. فراهم نمودن فضا و شرایطی که بتوان استعداد و خلاقیت افراد را شناسایی و در مسیر درست هدایت کرد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در این زمینه بی‌شک اجرای این طرح می‌تواند قدم بزرگی در رشد و پیشرفت و ایجاد اشتغال در این صنعت کهن باشد.

به ‌طورکلی رویداد مدوتک در دو بخش آموزشی و مسابقه‌ای برگزار می‌گردد. در بخش آموزشی با برگزاری کارگاه طراحی مدل‌های موفق کسب‌وکار ویژه صنعت مد و پوشاک،ابزارهای لازم برای مدیریت مدل‌ها و معرفی آن به همکاران و سرمایه‌گذاران شناسایی و در این زمینه آموزش‌های لازم ارائه می‌شود.

در بخش مسابقه ایده‌هایی مطرح می‌شود و اعضای شرکت‌کننده در این خصوص اقدام به کادر سازی و رقابت می‌کنند. این رویدادیک برنامه آموزشی-تجربی است که در ۳ روز متوالی و در آخر هفته برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگان پرانگیزه‌ای شامل ایده پردازان مد و فشن، برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارت‌آپ، بازاریاب‌های حرفه‌ای و طراحان گرافیک گرد هم می‌آیند تا در طی۵۴ ساعت ایده‌هایشان را مطرح کرده و در ضمن آن با تشکیل کارگروه به اجرای آن بپردازند.

اولین رویداد کارآفرینی مدوتک در تاریخ ۸ الی ۱۰ دی‌ماه سال 1395 و با حمایت کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در مجتمع تجاری پالادیوم تهران برگزار گردید. در این رویداد طراحان و متخصصان حوزه مد ولباس، برنامه‌نویسان، طراحان گرافیک، مدیران تجاری و علاقه‌مندان به راه‌اندازی کسب‌وکار گرد هم آمدند تا با ارائه ایده‌های خلاقانه و بکر خود در قالب ۱۰ تیم ۱۰ نفره و با کمک گرفتن و راهنمایی از مربیانیا همان «منتورها» به رقابت با یکدیگر بپردازند.

از مجموع این فعالیت درنهایت ۳ تیم که ایده‌هایشان قابلیت اجرایی داشتند انتخاب و به‌عنوان ایده‌های برتر معرفی شدند.شایان‌ذکر است اولین رویداد کارآفرینی مدوتک موردتوجه بسیاری از کارشناسان و متخصصین صنعت مد و همچنین رسانه‌های مطرح کسب‌وکار دنیا مانند Forbes و Lesechos قرار گرفت.

دومین دوره این رویداد نیز در ۲۵ الی ۲۷ مرداد ماه، در دو بخش آموزشی و مسابقه‌ای برگزار شد و هرکدام از تیم‌ها که متشکل از طراحان گرافیک، طراحان لباس، برنامه نویسان و متخصصان کامپیوتر بوده ایده‌های خود را بعد از سخنرانی داوران و مربیان مطرح کرده و پس از رای گیری ایده‌هایی که قابلیت اجرایی داشتند، انتخاب شدند.


در روز دوم ایده‌های انتخاب شده به مرحله اجرا درآمدند که در طی این روز مربیان در کنار تیم‌ها بودند و برای اجرای بهتر آنان را راهنمایی کردند ضمن اینکه کارگاه‌های آموزشی هم در این روز برای تیم‌ها برپا بود.

روز سوم که روز آخر این رویداد بود 17 تیم حاضر در رویداد، 17 ایده‌ را در معرض داوری قرار دادند و از این میان سه ایده قوی و خاص وارد بازار ایران شد. گروه‌های روچی مقام اول، گیتز در مقام دوم و خیاط من میشی مقام سوم را کسب کردند. این گروه‌ها با ایده‌هایی خلاقانه در هر چه بهتر شدن فضای مد و پوشاک داشتند که بسیار مورد استقبال تیم داوری و سرمایه¬گذاران قرار گرفتند.از نکات قابل توجه این دوره حمایت و حضور برندهای بزرگی همچون هتل اسپیناس پالاس،رنو،الارو،پیشگامان و ..... بوده است .
اعتماد کردن به جوانان و حمایت از خلاقیات آنها توسط هتل اسپیناس پالاس و رنو نقطه عطفی در این دوره بوده است که امید است این مجموعه ها سرلوحه ای برای مجموعه های موفق دیگر به جهت حمایت هرچه بیشتر از جوانان باشند.از نکات مهم این رویداد این است که کارآفرینان جوان این فرصت برایشان به وجود می آید که به ارائه ایده‌های خود بپردازند و هدف خود را تعیین ‌کنند، مدل کسب درآمد، صرف هزینه‌ها و کانال‌های توزیع خود را توضیح ‌دهند و پس از اتمام رویداد کارآفرینی مدوتک روی طرح‌شان کار ‌کنند تا مدل نهایی آن تکمیل شود تا نهایتا به مرحله تولید برسند و حمایت‌های این رویداد موجب شتابدهی به این فرآیند می‌شود.

این رویداد پلت فرمی است که در تمام این مراحل به ایده‌پردازان کمک کند تا راحت‌تر وارد بازار شوند و ضریب شکست و ضرر آنها تا حد ممکن پایین بیاید. به شرکت‌کنندگان آموزش داده می‌شود که بازار و برند را به خوبی بشناسند و یاد بگیرند که چگونه می‌توانند با رقبای خارجی رقابت کنند.


موسسه ایده پردازان خلاق آرتام در تلاش است تا این رویداد مهم در راستای حمایت و معرفی ایده پردازان و خلاقان صنعت مد و پوشاک، حمایت از کسب‌وکارهای نوپا و استارت‌آپ‌های این حوزه و با دعوت از اساتید و مربیان بین‌المللی به‌صورت مستمر و در قالب یک برنامه بلندمدت اجرا شود تا با تجلی اندیشه و نوآوری در این بخش، سهم کوچکی را در رشد و شکوفایی صنعت مد ایرانی ـ اسلامی ایفا نماید.
 

کلیدها: مد ،تک ،مد و تک ،فشن ،رویداد ،کارآفرینی ،اسپیناس پالاس ،رنو ،استارت آپ ویکند ،MODOTECH,STARTUP WEEKEND,RENUALT,ESPINAS PALCE HOTEL,FASHION
منبع خبر: سایت مدوپوشاک

مطالب مرتبط


نظرات بازدید کنندگان :

هیچ نظری ثبت نشده است.

ثبت نظرات

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
*نظر شما:
*کد امنیتی:
▲ برو به بالا ▲