نظرسنجی

مدسازی با الهام از کاخ گلستان در هفتمین جشنواره مد ولباس با مدسازان ایران

نوشته شده توسط "مهیار ویلیانی" در تاریخ 7 اسفند 1396
مدسازی با الهام از کاخ گلستان در هفتمین جشنواره مد ولباس با مدسازان ایران
در هفتمین جشنواره مد و لباس فجر برای اولین بار بخشی خارج از مسابقه به نام "مد سازان" با برنامه ریزی مریم یاسینی و امیر حسین مهدی زاده برپا گردیده است.
در این بخش 8 تن از طراحان مطرح ایران با الهام از کاخ گلستان مجموعه خود را طراحی و به عرصه نمایش گذارده اند.
در ادامه شما را با کالکشن ها و طراحان این بخش آشنا می نماییم.
 • کالکشن : " ضرب آهنگ "
 • طراح : سارا مهدیان /خانواده طراحان

گروه «خانواده طراحان» از برند "سارا مهدیان" با مجموعه‌ی «ضرب اهنگ» شامل پنج اثر در شاخه‌ی لباسِ اجتماع به عنوان مدعوین‌ مد ساز، در بخش غیر رقابتی جشنواره حضور دارند.
نام این مجموعه از تلفیق نام دو طاق در کاخ گلستان با نام‌های «طاق ضربی» و «طاق آهنگ» که الهام بخش طرحِ سیلوئتِ تن‌پوش‌ها بوده است گرفته شده. جالب توجه است «آجر چینی‌ها» و «در مشبک‌ها»ی عمارت عکاسخانه‌ی کاخ گلستان که کمتر مورد توجه طراحان بوده است، در پارچه‌سازی‌های مجموعه ضرباهنگ محوریت دارد.

 • کالکشن : "آزاره های مرمرین"
 • طراح : سمیه هنروری – هنروری
مجموعه آزاره های مرمرین بر گرفته از طرح ها و نگاره های موجود بر دیوارهای کاخ گلستان و هدف آن طرح های ساده و قابل شرح برای مخاطب است، آزاره به معنی طرح ها و منافذ طراحی شده ی زیبا روی دیوارهای قدیمی است. طراح در این مجموعه می خواهد مخاطب را با محصول خود درگیر کند و نشان دهد که طراحی لباس یک کار فانتزی نیست.
رودوزی و طراحی گل ها، که نشانه های منحصر به فرد و شخصی طراح است، در این مجموعه نیز جاری ست.
 • کالکشن : "گنجه"
 • طراحان: مریم عسگراولادی - مهین بانو
گنجه دری می گشاید به روی گلستان، این هنرسرا در قلب شهر ما، با الهام از عمارت بادگیر، شمس العماره، تالار آینه
 • کالکشن: "کرته پوشان ارگ طهران"
 • طراح : رفیعه رازبانی - آریا پرند
سروش گفتگوی ملل از نوزدهمین قرن تاریخی در ارگ باستانی گلستان به گوش رسید و اکنون کرته پوشان ارگ طهران، سروش سنگ نگاره ها و جلال و شکوه تمدن ایرانی را به دل شنیده و پژواکش را در هنر تن پوش آفریده است.
 • کالکشن : "سیجاری"
 • طراح : مهدیه شریف - پروشات
اگر زنان قاجار با معیارهای امروزی مردانی پیل پیکر به نظر بیایند، چرا نشود با نگاهی به طرح سيبیل مردان قاجاری برای دوشیزگان این دوره لباس دوخت.
کسی نمی تواند زمان را بگیرد؛ زمان توهم است؛ زمان وجود ندارد.
اگر کسی با آن ابهت مردانه می توانسته سوگلی دربار ایران باشد، چرا در دوره حاضر با المانی از شمایل مردان آن عصر، نتوان که دلبری کرد.
سیبیل مظفرالدین شاه را یقه لباس می کنیم؛ محاسن فتحعلی شاه را به شکل دامن در می آوریم و آن را با زرق برق تاج پادشاهان می آراییم؛ در نهایت، شاید این امکان را به دختران جوان داده باشیم که بعد از چند سده، پادشاهان کشورش را بپوشد و خود را اکنون، در آینه، میان گذشته و آینده زیبا ببیند.
 • کالکشن : " نگین پایتخت ایران زمین"
 • طراح: مهنوش تیمور زاده/نرگس حسینیان - ایران زمین
(حضور بانوان سرزمین مایه افتخار ایران زمین )
دعوتید به جذابیت نقش های نگارستان ،به تن پوش های طرح گلستان ،به حس خوش با هم بودن در بهشت کاخ گلستان ،مجموعه نگین پایتخت ایران زمین
 
 • کالکشن : "سیاه و سفید"
 • طراح : عسل خلیل پور/ آیدا افشار مهاجر - کپسول
در اين مجموعه به جاى الهام گرفتن از طرح، رنگ و نقش هاى كاخ گلستان، از فرم كلى ساختمان هاى آن استفاده کرده ایم.
با اينكه اين عمارت در نگاه اول بسيار پيچيده و با جزئيات زياد به نظر می رسد و البته همينطور هم هست، اما با چشم پوشى از نقوش و رنگ هاى كاشى ها و توجه كردن به شكل كلى ساختمان ها، به فرم هاى ساده و هندسى امروزى میرسیم.
از آنجا كه اين كاخ طى ادوار مختلف تاريخى تغييراتى به خود ديده و لايه هاى جديدى روى آن اضافه شده ما سعى كرديم مجموعه ى خود را به گونه اى طراحى كنيم كه بتوان آنها را به صورت تركيبى استفاده كرد. همانطور كه اين عمارت اكنون تركيبى است از دوران هاى مختلفى كه پشت سر گذاشته.
 
 • کالکشن : " کاخ بافته"
 • طراح : مریم حسینی - مریم
در بازدید از کاخ گلستان محوریت طراحی مجموعه "کاخ بافته" را بر کاشی کاری و خطوط هندسی قرار دادم و هنر مکرومه را بهترین گزینه یافتم . بین گره های کاشی و گره های مکرومه هماهنگی ایجاد شد .

هنر مکرومه یا انتزاعی است یا براساس الگوی از پیش تعیین شده بافته می شود .کاشی کاری ها و خطوط هندسی را مبنای الگوی بافت خود قرار دادم .

چون ذات کاخ گلستان بر اساس عنصر اصلی یعنی خاک ساخته شده نخ استفاده شده را از خام ترین حالت ممکن و اصلی ترین عنصر سازنده هر لباسی تطبیق داده شد .

این مجموعه ها در تالار وحدت از تاریخ 6 اسفند ماه الی 13 اسفند ماه جهت بازدید شما علاقمندان به تاریخ و هنر ایران برقرار میباشد.
 


کلیدها: مدسازان ،مد ،فشن ،کاخ ،گلستان ،کالکشن ،جشنواره ،مد و لباس
منبع خبر: سایت مدوپوشاک

مطالب مرتبط


نظرات بازدید کنندگان :

هیچ نظری ثبت نشده است.

ثبت نظرات

نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
*نظر شما:
*کد امنیتی:

ارتباط با ما

چنانچه علاقه مند به عضویت در خبرنامه مرجع تخصصی مد و پوشاک ایران هستید لطفا اطلاعات درخواستی را وارد نمایید.

پر بیننده ترین مطالب

▲ برو به بالا ▲